verze pro tisk

Jak bojovat proti nepříjemnému potu a zápachu?

13. červen 2012

Potíme se všichni. Pocení zajišťuje termoregulaci a odvádí škodliviny z těla. Tělo tak ochlazuje povrch kůže a vyrovnává svou teplotu. Může být způsobeno fyzickou aktivitou, nemocí, teplým prostředím i silným emočním prožitkem (stresem, strachem, úzkostí) a hormonálními změnami (v pubertě, v klimakteriu).


Pot sám o sobě není cítit - je to bezbarvá tekutina složená především z vody. Zápach způsobují až bakterie na lidské kůži, které ho rozkládají.

 

Hygiena

Samozřejmostí by mělo být dodržování základních hygienických pravidel, mezi které patří zejména každodenní sprchování, čisté prádlo a oblečení. Vhodné je také vyhýbat se syntetickým materiálům, které pot neodvádí a umocňují nadměrné pocení.

Vyzkoušejte tzv. funkční oblečení vyrobené ze speciálních materiálů, které pot od pokožky spolehlivě odvedou a vy se budete cítit svěže. Důležité je také přizpůsobovat své oblečení úměrně daných teplotním podmínkám.

 

Zdravý životní styl

Dodržovat zásady zdravé životosprávy vám prospěje nejen proti nadměrnému pocení. Nadváha výrazně zvyšuje pocení, proto se snažte jíst racionální stravu a pít dostatek čisté vody. Vyzkoušet také můžete tradiční přírodní prostředek vhodný k účinnému potlačení nadměrného nočního i denního pocení - šalvěj lékařskou.

 

Deodoranty

Deodoranty pomáhají nežádoucí pach pouze „překrývat“. Mají antibakteriální účinek, který ničí bakterie na povrchu pokožky, ale neomezují tvorbu potu.

Na trhu můžete vybírat ze tří nejpoužívanějších forem. Tuhé deodoranty - tyčinky obsahující pevnější substanci - přímo aplikujete na pokožku. Nejpoužívanější deospreje nepřímo nastříkáte na pokožku, doporučuje se ze vzdálenosti 30 cm. Dále můžete zkusit i kuličkové deodoranty, které přímo nanesete na kůži, musíte ale chvilku počkat než tekutina zaschne.

 

Antiperspiranty

Slouží k omezování tvorby potu, protože částečně „uzavírají“ potní žlázy. Zároveň zabraňují množení bakterií a člověk se nepotýká s nepříjemným zápachem. Jejich účinek je proto výrazně dlouhodobější než u deodorantů.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Jak bojovat proti celulitidě?

Jak bojovat proti celulitidě?

Pomerančová kůže trápí velké procento žen, možná už jen proto byste si s ní neměla dělat takové starosti. Sice je stále považována za vadu na kráse, ale věřte tomu, že existují mnohem horší věci než celulitida. Každopádně proti ní můžete aktivně bojovat. Jak? To se dozvíte níže.

Akné: Jak proti němu účinně bojovat?

Akné: Jak proti němu účinně bojovat?

Akné není třeba představovat. Každý měl někdy na obličeji nepříjemný pupínek. Někteří lidé však mají tento problém v mnohem větším měřítku než jiní. Nejčastěji se objevuje v pubertě hlavně vlivem hormonálních změn a v dospělosti vymizí.


Šest cviků proti mimickým vráskám!

Šest cviků proti mimickým vráskám!

Víte, jak zastavit proces stárnutí, aniž byste využívala plastických operací nebo drahých krémů? Naučíme vás, jak účinně bojovat proti vráskám, které způsobují ochablé mimické svaly. Osvojte si cviky pro obličejové svaly!

Krása z přírody: Objevte sílu soli!

Krása z přírody: Objevte sílu soli!

Sůl patří k našemu běžnému životu. Využíváme ji ale především v kuchyni, což je škoda, protože sůl nám může zajistit sametovou pokožku, klidný spánek i pročištěný organismus. Vyzkoušejte ji i vy!